Kredyt na Bank

Kredyt w banku - porady, informacje

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

Wielu Polaków korzysta z kart kredytowych. Jest to ciekawa alternatywa dla kredytu, jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami i nieco innymi warunkami. Często mylona jest z debetową – to jednak nie to samo. Karta kredytowa to, mówiąc w skrócie, pewna forma kredytu. Co jednak, jeśli chcemy zaciągnąć większe zobowiązanie, a posiadamy już jedno – „kartowe”? I jak wpłynie ono na zdolność kredytową?

Karta kredytowa a kredyt

Produktów kredytowych jest na rynku bardzo wiele. Sporym zainteresowaniem cieszą się na przykład kredyty gotówkowe, które charakteryzują się stosunkowo niewielkim stopniem skomplikowania przy ich przyznawaniu, jednak posiadają dość wysokie oprocentowanie. Alternatywą dla kredytów jest karta kredytowa, która pozwala na płatności środkami banku. Działanie karty kredytowej polega na tym, że określony przez banki limit (działający na takiej samej zasadzie, na jakiej przyznawana jest kwota kredytu) można wydawać dowolnie, podczas różnego rodzaju zakupów konsumenckich. Po określonym w umowie banku okresie bezodsetkowym (w czasie którego masz często szansę oddać bankowi dokładnie tyle, ile pożyczyłeś), następuje czas spłaty, podczas którego oddajesz placówce oprocentowaną kwotę. Warto zwrócić na to uwagę już przed wyborem produktu. Najkorzystniejszą kartę kredytową można wybrać z rankingiem https://zgarnijpremie.pl/ranking-kart-kredytowych, dzięki niemu znajdziesz ofertę z korzystnymi warunkami, ale także zyskasz szansę na dodatkową premię pieniężną. Warto też wspomnieć, że jest dobry rozwiązaniem, kiedy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na bieżące wydatki – jednorazowy przelew w dużej kwocie może być problematyczny.

Czy posiadanie karty kredytowej wpływa na zdolność kredytową?

Wiele osób posiadających kartę kredytową zadaje sobie pytanie, jak taka forma finansowania wpływa na zdolność kredytową w przypadku chęci wnioskowania o typowy kredyt w banku – hipoteczny czy gotówkowy. Odpowiedź paradoksalnie nie jest jednoznaczna, choć w ogólnym rozrachunku posiadanie aktywnej karty kredytowej raczej zdolność kredytową obniża. Zobowiązanie, które spłacamy regularnie w ramach korzystania z karty, po pierwsze zmniejsza naszą finansową płynność (mamy większe koszty życia), a po drugie w bazie BIK widnieje niespłacona (jeszcze) pożyczka.

Z drugiej jednak strony, wywiązując się w terminie ze zobowiązania i zamykając kartę kredytową przed wzięciem kredytu, podwyższamy naszą zdolność kredytową. Warunkiem jest jednak zrezygnowanie z karty i wejście w nowe zobowiązanie już „na czysto”.

Ranking kart kredytowych – jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Aby uniknąć sytuacji związanych z dużym obciążeniem naszego rachunku, ewentualnymi odsetkami i kosztami, które mogłyby spowodować nasze opóźnienia w spłacie i obniżyć zdolność kredytową, warto mądrze wybrać kartę kredytową. Wiele banków oferuje takie produkty z dłuższym okresem bezodsetkowym i niższym oprocentowaniem. Pozwala to na szybsze spłacenie karty kredytowej. Warto brać także pod uwagę premie, które możemy dostać za skorzystanie z oferty danego banku. Ciekawą propozycję przedstawia Citibank World (okres bezodsetkowy 56 dni, RRSO 12,59 procent, premia 400 złotych), Citibank BP (okres bezodsetkowy 56 dni, RRSO 9,92 procent, 720 złotych zwrotu na paliwo), czy Citi Simplicity (56 dni, RRSO 13,8 procent, 300 złotych do biedronki). Aby znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę, należy śledzić na bieżąco różne rankingi kart kredytowych.

Jak zwiększyć zdolność kredytową mając kartę kredytową?

Jeśli masz kartę kredytową, Twoja zdolność kredytowa automatycznie jest obniżona. Na zdolność kredytową wpływa sporo czynników, warto jednak mieć świadomość, że spłacone w terminie pożyczki są jednym z nich. Wiele osób chcąc poprawić swoją zdolność kredytową, bierze pożyczki, które szybko spłaca, dając tym samym dowód swojej rzetelności. Ponieważ karta kredytowa również jest produktem kredytowym, obowiązuje tutaj taka sama zasada. Jeśli kartę kredytową spłacimy w terminie, może to zwiększyć naszą zdolność kredytową. Dlatego też ważne jest, aby wybrać kartę kredytową, która nie będzie generować problemów i pozwoli nam szybko spłacić zobowiązania. W przypadku starania się o kredyt zawsze należy jednak pamiętać o tym, aby taką kartę zamknąć, zanim złożymy w banku wniosek.

3 Comments

  1. Zamykając kartę kredytową przed wzięciem kredytu może i można zwiększyć zdolność, ale na pewno warto o tym pomyśleć. Karta kredytowa jest potrzebna do budowy historii kredytowej. Przy zdolności to ona może tylko i wyłącznie namieszać. Nie mówiąc już o tym, że z karty to trzeba umieć korzystać.

  2. Mnie doradczyni kredytowa radziła, żeby pozamykać wszelkie karty kredytowe i pospłacać co się da (jakieś raty za czajnik itp.).

    • I bardzo dobrze, karta kredytowa niestety fatalnie wpływa na zdolność kredytową 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *