Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który jest stosunkowo łatwy do otrzymania, przynajmniej w porównaniu do np. kredytów hipotecznych. Wymagania co do niego ograniczone są do minimum. W zależności od banku, kwoty i okresu kredytowania, pieniądze można otrzymać nawet tego samego dnia. Jakie więc warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który może być przeznaczony na dowolny cel. Banki przeważnie nie pytają o cel, na jaki wydane zostaną środki. Inaczej jest w przypadku kredytów hipotecznych, mieszkaniowych czy samochodowych. Tutaj jest dowolność. Kredyt gotówkowy dostępny jest w trzech rodzajach, jako kredyt konsumpcyjny, kredyt w ROR i kredyt na karcie kredytowej. Dużą popularnością cieszy się ten pierwszy produkt, który udzielony może zostać na wysoką kwotę, nawet na kilkaset tysięcy złotych. Długi może być również okres kredytowania, to zależy od kwoty, jaką chcemy uzyskać, ale i od warunków banku.

Warunki uzyskania kredytu gotówkowego

Chcąc wziąć kredyt gotówkowy należy liczyć się z tym, że banki sprawdzą naszą zdolność kredytową. Ocenią więc naszą sytuację finansową, sprawdzą źródła dochodów, miesięczne wydatki, ale i życiową. Wezmą pod uwagę wiek, stan cywilny, wykształcenie, zajmowane stanowisko, staż pracy, sytuację mieszkaniową itp. Ocenią w tej sposób, czy mamy nadwyżkę finansową, która pozwoli na regularne spłacanie kredytu bez znacznego obciążania domowego budżetu. Jeśli nadwyżka wystąpi, a dana osoba nie będzie widniała w bazach BIK z negatywną historią kredytową, wówczas spore są szanse, że pożyczka zostanie przyznana.

A jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są niezbędne? Formalności ograniczone są do minimum. Wnioskujący musi przedstawić jedynie dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. Można uzyskać je od pracodawcy, a w przypadku gdy o kredyt wnioskują emeryci lub renciści, konieczne będzie przedstawienie ostatniego odcinka świadczenia. Ci, którzy nie pracują w oparciu o umowę o pracę mogą zostać poproszeni o dołączenie wyciągu z konta bankowego, który wskaże otrzymywane dochody.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – czy możliwy?

Właściwie nie. Banki zawsze dokładnie sprawdzają osobę, której mają udzielić kredytu. Pobierają dane z BIK, analizują dochody, wydatki itp. Nie jest więc możliwe, żeby np. osoba zadłużona dostała kredyt w banku. Osoby, które mają lub miały problemy ze spłacaniem zobowiązań na czas, mogą skorzystać z firm pożyczkowych. Tam warunki przyznawania są mniej restrykcyjne niż w bankach.

Gdzie kredyt gotówkowy będzie najtańszy?

Najtańszy kredyt gotówkowy najlepiej znaleźć w Internecie. Warto korzystać z porównywarek kredytów gotówkowych, dzięki którym można przeanalizować oferty różnych banków pod kątem oprocentowania, RRSO, prowizji, miesięcznej raty czy całościowej kwoty do spłaty. Można też przeglądać rankingi kredytów gotówkowych, które przedstawiają aktualne oferty.