Kredyt na Bank

Kredyt w banku - porady, informacje

Kredyt konsolidacyjny, a zdolność kredytowa — wszystko, co musisz wiedzieć!

Posiadanie wielu rat kredytowych, może nastręczać kłopotów przy comiesięcznych rachunkach i rozliczeniach. Potencjalnym rozwiązaniem tego problemu może okazać się kredyt konsolidacyjny. Przed podjęciem decyzji o połączeniu swoich zobowiązań, warto jednak dowiedzieć się, jaka jest nasza zdolność kredytowa.

Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak go dostać?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który może okazać się interesujący dla zadłużonych pragnących uprościć swoje rachunki miesięczne. Konsolidacja kredytów oznacza wykupienie naszych wcześniejszych zadłużeń przez jeden bank w ramach nowego kredytu. Może to skutkować wydłużeniem czasu spłaty zobowiązań, ale dłużnik będzie musiał opłacać wyłącznie jedną ratę miesięcznie.

Dzięki wygodzie użytkowania, kredyt konsolidacyjny jest relatywnie prosty do uzyskania. Głównym czynnikiem, który bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku, jest nasza zdolność kredytowa. Oprócz tego istotne dla banku będą również nasza historia spłat poprzednich kredytów czy wysokość kredytu określona we wniosku. Niemniej kredyt bez zdolności kredytowej jest trudny do uzyskania.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to pierwsze, na co patrzy bank, pożyczając nam pieniądze. Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej jest trudniejszy do uzyskania, więc warto zawczasu przeanalizować jej elementy składowe.

Na zdolność kredytową składają się przede wszystkim wysokość i źródło dochodów, wysokość oraz ilość już zaciągniętych zobowiązań. Nasze dochody są tu o tyle istotne, gdyż jasno pokażą one, ile pieniędzy będziemy mogli przekazać na nową ratę miesięczną. Ilość zaciągniętych zobowiązań da natomiast bankowi lepszy obraz całokształtu naszej sytuacji. Dodatkowo istotnymi danymi będą dla banku również miesięczna kwota kosztów naszego utrzymania.

Warto jednak pamiętać, że sposoby obliczania naszej zdolności kredytowej mogą różnić się w zależności od konkretnego banku. Użytecznym narzędziem w tej sytuacji może się okazać kalkulator zdolności kredytowej online, z pomocą którego z łatwością oszacujemy prawdopodobieństwo konsolidacji naszych kredytów.

Jak zadbać o zdolność kredytową?

Nigdy nie jest za późno na próbę poprawy zdolności kredytowej. Jest ona niczym innym, jak naszą wiarygodnością finansową, którą sami kształtujemy na przestrzeni lat. Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej jest trudniejszy do uzyskania, więc warto zawczasu zwrócić uwagę na elementy budujące tę wiarygodność. To jak wpłynąć na swoją zdolność kredytową powinno być dla nas jednak ważne już od pierwszego kredytu.

Jednym z kryteriów potrzebnych do konsolidacji kredytów jest zdolność do terminowej spłaty zadłużenia. Dlatego właśnie tak istotna jest nasza historia kredytowa oraz to jak regularnie dokonujemy wpłat. Wpłaty regularne i przewidywalne mogą podwyższyć nasze szanse na konsolidacje kredytów. Kredyt konsolidacyjny może okazać się również prostszy do uzyskania dla osób, które pracują na podstawie umowę o pracę na czas nieokreślony.

Analizując więc potencjalny kredyt konsolidacyjny oraz własne zdolności kredytowe, warto zebrać niezbędne informacje, o których warto wiedzieć. Najważniejsze to zastanowić się, czy wydłużenie czasu spłaty naszych zobowiązań to dobre rozwiązanie. Następnie dobrze jest oszacować naszą zdolność kredytową. Posiadając te informacje, decyzję o konsolidacji kredytów będzie bardziej świadoma.

6 Comments

  1. Zdolność kredytowa może się wydać sytuacją niezależną od nas, ale tak naprawdę, łatwo o nią zadbać. Wystarczy płacić w terminie i tyle. Zgodnie z umową. Jak wywiązujemy się z umowy to wszystko się będzie układało.

    • I tak i nie. Zależy jakie rachunki masz na myśli. Jeśli mówimy o comiesięcznych ratach czy innych bankowych zobowiązaniach, to jak najbardziej. Ważne, żeby były płacone w terminie. Jednak rachunki za prąd czy gaz nie dadzą nam zdolności kredytowej.

  2. „Posiadanie wielu rat kredytowych, może nastręczać kłopotów przy comiesięcznych rachunkach i rozliczeniach. ” może ludzie się w końcu obudza i przestaną zaciągać kredyty, bo później jest płacz i zgrzytanie zębów

  3. Chciałam skorzystać z opcji konsolidacji kredytów ale okazuje się, że nie mam już zdolności kredytowej…szczerze to tego nie rozumiem 🙁

  4. Ja na szczęście mam zdolność kredytową i uratowałam domowy budżet kredytem konsolidacyjnym. Teraz finanse się spinają a konsolidacja uratowała mój tyłek 😉

  5. No bez zdolności kredytowej nie uda sie uzyskać kredytu konsolidacyjnego. Nie ma takiej opcji. Przecież bank musi wiedzieć czy ktoś jest wypłacalny czy nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *