Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, którego podstawową funkcją jest ułatwienie w spłacie większej ilości zobowiązań. To powszechna oferta banków, jednak równie często można ją znaleźć także z firmach pozabankowych – parabankach. Czym się od siebie różnią? Gdzie lepiej wziąć kredyt konsolidacyjny i na czym on tak właściwie polega?
- Czym jest kredyt konsolidacyjny?
- Gdzie dostać kredyt konsolidacyjny?
- Czy można dostać kredyt konsolidacyjny w parabanku?
- Dla kogo kredyt konsolidacyjny w banku?
- Dla kogo kredyt konsolidacyjny w parabanku?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Warto zacząć od początku, czyli od wyjaśnienia czym właściwie jest i jak działa kredyt konsolidacyjny. To jedna z popularnych ofert, którą można znaleźć w bankach, a jej podstawowym zadaniem jest konsolidacja, czyli łączenie w jedno kilku różnych zobowiązań finansowych, w celu ujednolicenia oprocentowania. Dodatkowo, zamiast kilku rat w miesiącu, spłaca się jedną niższą, a więc i wygodniejszą ratę. Nie jest to kredyt oddłużeniowy – podpisuje się umowę z bankiem na nowy kredyt, w wysokości łącznej sumy zobowiązań, a żeby go otrzymać, trzeba przejść pełen zakres weryfikacji zdolności kredytowej.
Gdzie dostać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to podstawowa oferta właściwie wszystkich banków. To sprawia, że wybór wcale nie jest taki mały, a co za tym idzie, każdy, kto myśli o jego wzięciu, może samodzielnie zweryfikować każdą z dostępnych propozycji. Najlepiej jeżeli kredyty konsolidacyjne z różnych banków sprawdzisz w porównywarce na pożyczki-online.pl lub w jakiejkolwiek innej porównywarce, do których dostęp jest bardzo łatwy. W internecie nie powinno być z tym większych problemów, dzięki czemu w jednym miejscu możliwe jest zestawienie ze sobą wielu różnych propozycji.
Co ważne jednak – kredyty konsolidacyjne to oferty bankowe! Nie można ich dostać w innych instytucjach finansowych.
Czy można dostać kredyt konsolidacyjny w parabanku?
Z prawnego punktu widzenia nie można, ponieważ „kredyty” według prawa bankowego przynależne są wyłącznie bankom i nie mogą ich udzielać firmy pozabankowe. Nie oznacza to jednak, że parabanki nie mają ich w swoich ofertach, bo mają. Problemem jest jednak samo pojęcie, które używa się w posób mylny, bowiem firmy pozabankowe mogą udzielać takich zobowiązań, ale nie pod nazwą kredyty, a pożyczki. Co za tym idzie, ofert pożyczek konsolidacyjnych nie brakuje na rynku i często są one nawet popularniejsze niż te możliwe do uzyskania z bankach. Powód jest prosty – szybsza weryfikacja i mniejsze wymagania.
Dla kogo kredyt konsolidacyjny w banku?
Kredyt konsolidacyjny w banku przeznaczony jest przede wszystkim dla klientów o stabilnej i pewnej sytuacji finansowej. Z założenia banki udzielają ich osobom, które nie posiadają żadnych aktualnych zadłużeń, innymi słowy są one dla tych, którzy mają kilka zobowiązań, ale objawiają się, że w najbliższej przyszłości może pojawić się problem z regularną spłatą, albo po prostu chcą nieco odciążyć domowy budżet.
Co więcej, banki w większości przypadków udzielają konsolidacji wyłącznie innych produktów bankowych – kredytów i pożyczek. Konsolidacja chwilówek i pożyczek pozabankowych jest tu raczej wykluczona, choć należałoby zapoznać się z regulaminem banku.
Dla kogo kredyt konsolidacyjny w parabanku?
W przypadku pożyczek konsolidacyjnych w parabanku najczęściej decydują się na nie osoby, które z jakichś przyczyn nie mogą liczyć na kredyt w banku. Weryfikacja klientów jest tam mniej restrykcyjna, jak również wymagania nie tak wygórowane. Oznacza to, że osoby mające niewielkie problemy finansowe czy kiepską zdolność kredytową mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
W takich instytucjach możliwe jest także połączenie w jedno wszystkich zobowiązań, także tych pozabankowych, co jest opcją dla osób z chwilówkami i innymi pożyczkami. Minusem może być fakt, iż taka konsolidacja będzie droższa niż w banku, w dodatku na niższą kwotę, co nie zawsze będzie opłacalne.
Podsumowując, wybór kredytu konsolidacyjnego w banku czy też w parabanku będzie zależał przede wszystkim od tego, jak wygląda nasza sytuacja finansowa. Mimo wszystko, zanim ktokolwiek się na to zdecyduje, wcześniej warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi ofertami i przeliczyć ich koszty, aby zorientować się, czy będzie to w ogóle opłacalne. W banku otrzymanie konsolidacji jest trudniejsze, ale bezpieczniejsze, w parabanku jest łatwiej, ale wiąże się z większym ryzykiem.
09/11/2021 at 14:32
Bezpiecznym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego w banku niż w parabanku. W tym pierwszym mam pewność, że instytucja finansowa zalicza się do zaufanych, a w tych drugich — niekoniecznie.
17/02/2023 at 09:30
Już przestańcie tak wieszać psy na tych parabankach….. Jasne, parabanki nie mają najlepszej sławy, ale to nie znaczy, że wszystkie są złe. Trzeba po prostu wiedzieć, w którym banku warto skonsolidować kredyt.