Kredyt na Bank

Kredyt w banku - porady, informacje

Kredyt na zakup działki – wkład własny, dokumenty, jakie formalności?

Jeśli marzy ci się dom, to potrzebujesz działki. Ceny gruntów są wysokie, trudno jest zebrać oszczędności, które pozwoliłyby na zakup gruntu. Coraz więcej osób decyduje się z tego powodu na kredyt hipoteczny. Wyjaśniamy, jakie są potrzebne dokumenty i jak wyglądają formalności związane z kredytem na kupno terenu budowlanego.

Warunki przyznania kredytu na zakup działki

Formalności związane z przyznaniem kredytu na zakup działki budowlanej są bardzo podobne do tych związanych z kupnem mieszkania czy nieruchomości. Jednak jakie są dokładnie warunki, które trzeba spełnić, by uzyskać kredyt? Po pierwsze, osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny na działkę budowlaną musi być pełnoletnia. Ważne też, by kredytobiorca w momencie spłaty ostatniej raty kredytu nie był starszy niż 75 lat. Pod uwagę brane jest także wykształcenie, stan cywilny, forma zatrudnienia, ilość osób w gospodarstwie domowym, dochody, a nawet koszty twojego miesięcznego utrzymania. Na podstawie tych informacji bank szacuje jaką maksymalną kwotę może ci przyznać. Jeśli masz stałą pracę, duży dochód, w gospodarstwie jesteś ty i osoba partnerska, która też dobrze zarabia, to szanse na wysoki kredyt na zakup działki rosną.

Kolejny ważny warunek to historia kredytowa. Bank przeanalizuje twoją historię kredytów, czy spłacałeś wszelkie zobowiązania finansowe w terminie i na tej podstawie stwierdzi, czy jesteś osobą wiarygodną finansowo. Jeśli jesteś osobą, która spłacała raty w terminie, to prawdopodobnie, bank przyzna ci kredyt na zakup gruntu. Trudności z kredytem mogą mieć osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej, jak i te, które zalegają z opłatami.

Jaki kredyt na zakup działki?

Banki komercyjne mają w swojej ofercie różne rodzaje kredytów, najbardziej odpowiedni będzie kredyt hipoteczny, który jest przeznaczony na konkretny cel, jak zakup nieruchomości. Przy zakupie działki można też wspomóc się zobowiązaniem gotówkowym, za który możesz sfinansować zakup swojej działki. Jeśli nie wiesz, jaki kredyt na zakup działki byłby dla ciebie odpowiedni, możesz przeczytać nasz poradnik.

Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego

Ważne jest kilka dokumentów, między innymi:

  • dowód tożsamości, którym się wylegitymujesz w banku,
  • dokument oświadczający twoje dochody,
  • dokument potwierdzający chęć nabycia nieruchomości gruntowej. Może to być umowa przedwstępna,
  • wyciąg rachunku z konta bankowego,
  • zeznanie podatkowe z dwóch ostatnich lat,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • akt notarialny potwierdzający prawo własności gruntu,
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z informacją o terenie i warunkach zabudowy,
  • dokument potwierdzający wkład własny.

Możliwe, że bank będzie wymagał też innych dokumentów, możesz poprosić o dokładną listę potrzebnych dokumentów u swojego kredytodawcy.

Wkład własny na zakup działki

Minimalna wysokość wkładu własnego to 10-20% kwoty kredytu hipotecznego na nieruchomość. W przypadku kredytu na działkę budowlaną sytuacja wygląda już trochę inaczej. Zależnie od instytucji, bank może oczekiwać od ciebie od 30 do 50% wkładu własnego, który uzależniony jest od wartości działki. Przed złożeniem wniosku o kredyt na działkę, warto skorzystać z porównywarki ofert, by dowiedzieć się, gdzie jest wymagany mniejszy wkład własny.

3 Comments

  1. Mam już uzbierane 10% wkładu własnego, jak przeczytałem, że niektóre banki mogą wymagać od 30% to się załamałem… Może pójdę szybciej do banku, by się chociaż dowiedzieć ile faktycznie muszę uzbierać.

  2. Zastanawiam się nad kupnem działki na cele inwestycyjne. Teraz trochę więcej rozumiem co i jak — wcześniej miałem wrażenie, że porywam się z motyką na słońce i nie byłem w ogóle przekonany, ale chyba nie taki diabeł straszny 🙂

  3. Budowa własnego domu to teraz duża inwestycja, mało kto ma tyle pieniędzy, a koszty materiałów budowlanych ciągle rosną… Już kupienie mieszkania o metrażu małego domku wydaje się być tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *