Nigdy nie można być pewnym, że przez cały okres kredytowania, w domowym budżecie będą środki na spłatę zobowiązań. Pojawić mogą się problemy z pracą, ze zdrowiem itp., które uniemożliwią osiąganie stałych dochodów. W konsekwencji dojść może do niespłacania kredytów i pożyczek, co niestety wiąże się z przykrymi skutkami. Czego się spodziewać, kiedy przestaje się spłacać zobowiązania?
Co grozi za niespłacanie kredytów i pożyczek?
Postępowanie komornicze, na które musisz być gotowy, kiedy nie spłacasz zobowiązań (po szczegóły sięgnij na uwagafinanse.pl) to tylko jedna z opcji, którą wdrożyć mogą banki i firmy pożyczkowe. Oprócz tego możesz zostać wpisany do rejestrów dłużników, co skutecznie utrudni późniejsze uzyskanie kredytu. Jeśli bank nic nie wskóra samodzielnie, może jeszcze zwrócić się do firmy windykacyjnej, która rozpocznie odzyskiwanie długu. Przyjrzyjmy się bliżej tym konsekwencjom.
Kontakt z bankiem
Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić kolejnej raty kredytu, skontaktuj się z bankiem, zanim on zrobi to za ciebie. Być może da się skorzystać z rozwiązania, które zapobiegnie wpadnięciu w długi. Wśród nich wymienia się wakacje kredytowe, zamianę starego kredytu na nowy, ale na innych warunkach, wydłużenie okresu kredytowania, przez co zmniejszy się rata. Można też zdecydować się na konsolidację kilku zobowiązań, by uzyskać jeden kredyt, ale taki, który będzie możliwy do spłaty w aktualnej sytuacji finansowej.
Jeśli kredytobiorca nie skorzysta z proponowanych przez bank rozwiązań, nie chce się dogadać z jego przedstawicielem, nie odpowiada na kontakt ze strony instytucji, wówczas możliwe jest rozwiązanie umowy kredytowej. Wtedy klient będzie musiał spłacić jednorazowo pozostałe zobowiązanie w określonym terminie. Jeśli to też nie pomoże, bank może skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej.
Windykacja
Windykatorzy będą próbowali skontaktować się z dłużnikiem, by ustalić dogodny harmonogram spłaty rat. Warto potraktować poważnie ich telefony lub wizyty, lepiej dogadać się z windykatorami, zanim do gry wkroczy komornik. Firmy windykacyjne mogą rozłożyć dług w taki sposób, żeby faktycznie w obecnej sytuacji finansowej możliwe było ich spłacanie. Jeśli mimo to, kredytobiorca będzie się ukrywał i uciekał od odpowiedzialności, firma windykacyjna, tak samo jak bank, może skierować sprawę do sądu celem odzyskania należności.
Postępowanie komornicze
Ostatnim krokiem jest postępowanie komornicze. Funkcjonariusz publiczny po otrzymaniu stosownego nakazu sądu, może zacząć ściąganie należności. W pierwszej kolejności zajmowane jest wynagrodzenie. Komornik ma także prawo do pobrania należności z emerytury i renty. Są oczywiście kwoty wolne od zajęcia, dłużnik nie zostaje pozbawiony środków do życia. Nie zmienia to jednak faktu, że przez długi, zajęte może też zostać konto bankowe oraz pozostały majątek, czyli nieruchomości, samochody i inne cenne przedmioty. Lepiej więc dogadać się z samym bankiem, zanim zaczną się poważne kłopoty.
11/04/2022 at 12:14
„Kontakt z bankiem” jako konsekwencja;D. No gdyby to była jedyna przykrość, jaka może mnie spotkać, byłoby super. Niestety z moim szczęściem, gdyby czegoś tylko nie spłaciła, nasłaliby na mnie najgorszego komornika, jakiego można się spodziewać, jestem tego pewna.
18/11/2022 at 13:04
A tam najgorszego, ten komornik tylko wypełnia swoją pracę 😛