Kredyt na Bank

Kredyt w banku - porady, informacje

Pożyczka hipoteczna na kupno domu? Czy można?

Czy za pieniądze z pożyczki hipotecznej można kupić dom? I czy nie lepszym rozwiązaniem okazałby się kredyt hipoteczny? Wyjaśniamy różnice między kredytem a pożyczką hipoteczną i podpowiadamy, co i kiedy warto wybrać.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć zarówno w bankach, jak i w prywatnych instytucjach finansowych. Jest to sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel. Oznacza to, że za otrzymane pieniądze możesz nie tylko kupić dom, ale również spłacić zaległe raty czy pojechać na wakacje. Jednak, aby otrzymać taki produkt, musisz posiadać już jakąś nieruchomość, która nie jest obciążona żadnymi innymi kredytami. Będzie ona stanowić zabezpieczenie dla twojego pożyczkodawcy.

Pożyczka hipoteczna czy kredyt na zakup domu?

A czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki i na który z tych produktów warto się zdecydować, gdy chcesz kupić dom? Pożyczki hipoteczne szeroko omawiają blogi finansowe, np. https://kredyt-pod-hipoteke.pl, można tam sprawdzić dokładną różnicę między kredytem a pożyczką hipoteczną. Wbrew pozorom są to dwa zupełnie odmienne produkty, które łączy jedynie zabezpieczenie, jakim jest hipoteka. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego nieruchomość objęta hipoteką może stanowić też cel kredytowania. Dlatego kredyt będzie dobrym sposobem na zakup pierwszego domu czy mieszkania. Z kolei w przypadku pożyczki hipotecznej nie ma takiej możliwości. Za pożyczkę hipoteczną możesz kupić dom tylko pod warunkiem, że wcześniej posiadasz już jakąś nieruchomość, która będzie stanowiła zabezpieczenie. Bywa, że niektóre banki pozwalają, aby zabezpieczeniem była nieruchomość, która należy do osoby trzeciej, np. twoich rodziców czy partnera. W ten sposób możesz kupić dom za pieniądze z pożyczki hipotecznej, ustanawiając hipotekę na nieruchomości bliskich.

Trzeba również pamiętać, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej zwykle jest wyższe niż oprocentowanie kredytu hipotecznego. Dlatego, jeśli nie masz pieniędzy na zakup pierwszego domu, wybierz kredyt hipoteczny. Natomiast jeśli chcesz otrzymać większą gotówkę na cele niezwiązane z nieruchomością, a posiadasz już dom lub mieszkanie, które mogłoby stanowić zabezpieczenie dla banku, zdecyduj się na pożyczkę hipoteczną, którą otrzymasz na korzystniejszych warunkach niż np. kredyt gotówkowy.

Kwota pożyczki hipotecznej

A jaka jest maksymalna kwota, którą można uzyskać od banku z tytułu zaciągnięcia pożyczki hipotecznej? Nie da się podać jednej, konkretnej liczby, ponieważ kwota pożyczki zależy od wewnętrznej polityki banku, a także wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Jednak najczęściej instytucje te decydują się pożyczyć kwotę stanowiącą około 60% wartości nieruchomości. Wiele zależy także od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Trzeba również pamiętać, że wzięcie pożyczki hipotecznej na kupno domu wiąże się z dodatkowymi opłatami za zlecenie wyceny nieruchomości, opłacenie ubezpieczenia pomostowego czy wpis do ksiąg wieczystych.

3 Comments

  1. Po co pożyczka hipoteczna, jak można wziąć kredyt? Tzn. rozumiem, że nie każdy może taki kredyt dostać, ale w pożyczkę hipoteczną uciekłabym tylko wtedy, gdybym była bardzo zdesperowana.

  2. Pożyczka hipoteczna na kupno domu wydaje mi się bezsensowna. Nie ma szans, że ktoś tak szybko będzie w stanie spłacić zobowiązanie finansowe. Dużo rozsądniejszą opcją jest jednak kredyt hipoteczny na 30 lat.

  3. No nie wiem… już samo słowo pożyczka hipoteczna mnie lekko przeraża… Sam podchodzę do życia tak, że jeśli faktycznie nie muszę, to pożyczek nigdy nie biorę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *