Kredyt na Bank

Kredyt w banku - porady, informacje

Czy da się poprawić zdolność kredytową?

Planujesz zaciągnięcie kredytu, lecz obawiasz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Nie martw się – podpowiemy, jak sprawdzić zdolność kredytową oraz zdradzimy najskuteczniejsze sposoby na jej poprawę.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest to zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w określonym czasie. A więc na jej podstawie bank sprawdza, czy Twoja sytuacja finansowa jest wystarczająco dobra, aby udźwignąć jeszcze spłatę comiesięcznych rat.

W zależności od banku oraz konkretnego kredytu (a w praktyce jego wysokości), sprawdzane mogą być różne czynniki. Zwykle jest to jednak wysokość miesięcznych dochodów, a także ich regularność, forma zatrudnienia, miesięczne koszty utrzymania, inne zobowiązania (aktualnie spłacane zadłużenia, alimenty itd.), a także historia kredytowa. Oprócz tego bank może brać pod uwagę Twój wiek, stan cywilny czy wykonywany zawód.

Jeśli chcesz obliczyć swoją zdolność kredytową, najprościej jest… skorzystać z internetowych kalkulatorów, które zrobią to za Ciebie. Trzeba wpisać jedynie określone dane, by otrzymać informację, w jakiej maksymalnej wysokości kredyt możesz dostać. Oczywiście pamiętaj, że te wyliczenia są szacunkowe i warunki przedstawione przez bank mogą się od nich różnić.

A czy można poprawić zdolność kredytową? Na szczęście tak. My mamy wskazówki, jak to zrobić.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej

Musisz wiedzieć, że za każdym razem, kiedy zaciągasz pożyczkę lub kredyt, informacja o tym trafia do Biura Informacji Kredytowej. A z tej bazy korzystają bank. Po co? Aby zweryfikować, czy w przeszłości nie miałeś problemów ze spłatą zadłużenia. Jeśli więc Twoja historia kredytowa jest „pozytywna”, stajesz się bardziej wiarygodny, zdolność kredytowa się polepsza.

Lecz co ciekawe, puste „konto” w BIK wcale nie jest dla Ciebie korzystne. Bank wtedy nie wie, czy będziesz umiał sumiennie spłacać raty, pojawiają się wątpliwości. Warto więc budować swoją historię kredytową. W jaki sposób? Dokonując zakupów na raty, zaciągając pożyczki o niskich kosztach.

Spłata zadłużeń

Wszystkie aktualnie spłacane zadłużenia obniżają Twoją zdolność kredytową. Dlaczego? Ponieważ sumaryczne, miesięczne koszty są wyższe, pozostaje mniej środków na dodatkowe wydatki. Dlatego warto spłacić wszelkie zobowiązania przed złożeniem wniosku o kredyt.

Dotyczy to też, a właściwie przede wszystkim, kart kredytowych i kredytów odnawialnych. Nawet jeśli z nich nie korzystasz, to pula dostępnego limitu w całości wliczana jest w Twoje aktualne zadłużenie. Nie bez powodu zresztą, ponieważ przecież w każdej chwili możesz z niej skorzystać.

Wydłużenie okresu spłaty

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty. Wtedy raty są niższe, istnieje większa szansa, że nie będą stanowić zbyt dużego obciążenia dla budżetu. Ale ma to swoje konsekwencje, ponieważ automatycznie zwiększa się koszt kredytu. Większa ilość rat to jednocześnie większa liczba naliczonych odsetek.

Równe raty

Dla kredytobiorców kuszącym rozwiązaniem jest wybór rat malejących, ponieważ dzięki temu całkowite koszty zadłużenia są niższe. Jednak zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie wysokości pierwszej raty, a ta w przypadku rat malejących jest najwyższa. Jeśli chcesz więc poprawić swoje szanse, wybierz raty równe, które w całym okresie spłaty zobowiązania wynoszą tyle samo.

2 Comments

  1. Oj da się, da. My bardzo sobie poprawiliśmy przed braniem kredytu. Ale do tego trzeba się przygotować. Czasami nawet 6 miesięcy minie, zanim będzie efekt. Ale warto.

  2. O tym trzeba myśleć wcześniej! Moim zdaniem terminowa spłata rzeczy na raty to zawsze dobry początek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *