Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem mającym na celu uregulowanie wszystkich zadłużeń. Na czym polega? Kto go może zaciągnąć? Podpowiadamy.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Definicja kredytu konsolidacyjne jest bardzo prosta. Jest to zobowiązanie celowe przeznaczone na spłatę innych zadłużeń. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie wcześniej zaciągnięty kredyty, pożyczki zostają „połączone” w jedno, ze wspólną ratą. Przy czym co istotne, klient nie dostaje środków „do ręki” – to bank „spłaca” wszystkie długi, a Ty regulujesz raty tylko w jednym miejscu.
Skonsolidować można różne produkty finansowe, zarówno kredyty i pożyczki, jak i limity na kartach kredytowych czy debet.
Co istotne, rata kredyt konsolidacyjnego jest zwykle niższa, niż suma wcześniejszych miesięcznych zobowiązań. Jest to możliwe dzięki obniżeniu oprocentowania, a także wydłużeniu okresu spłaty. I tu się pojawia pewien haczyk. Im więcej rat płacisz, tym wyższe są odsetki. Sumarycznie więc kredyt konsolidacyjny wyjdzie drożej, niż gdybyś chciał uregulować każde zobowiązanie z osobna. A więc czy warto się na to w ogóle decydować?
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?
Choć z ekonomicznego punktu widzenia kredyt konsolidacyjny często nie jest opłacalnym rozwiązaniem, są inne powody, dla których kredytobiorcy się na to decydują. Pozwala on na uniknięcie poważnych kłopotów finansowych.
Może okazać się, że ilość zadłużeń Cię przerasta i podejrzewasz, że w najbliższym czasie będziesz mieć problemy z ich spłatą. Wtedy kredyt konsolidacyjny pozwala zoptymalizować domowy budżet. Zamiast kilku rat, spłacasz jedną, która dodatkowo dostosowywana jest do Twoich aktualnych możliwości.
Ma to jeszcze jedną zaletę. Gdy występują opóźnienia w regulowaniu zobowiązań, ponosisz koszty monitów oraz odsetek wynikających ze zwłoki. Gdy dotyczy to jednego kredytu, to nie jest jeszcze tak źle. Gorzej, gdy jest ich kilka. Konsolidacja sprawia, że do takiej sytuacji nie dochodzi.
Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się, że nie będą w stanie spłacać swoich zadłużeń lub już znaleźli się w takiej sytuacji. A przy okazji – zachowują wiarygodność kredytową.
Kredyt konsolidacyjny a historia kredytowa
Historia kredytowa jest jednym z kluczowych czynników wpływających na Twoją zdolność podczas zaciągania kolejnych zobowiązań. Informacje o wszelkich zadłużeniach, zarówno tych spłaconych, jak i nie, pojawiają się w bazie BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej.
Tam również każdy kredytobiorca jest oceniany według określonej punktacji. Gdy nie spłacasz raty, scoring się obniża, to samo dzieje się z Twoją wiarygodnością. Natomiast terminowość sprawia, że budujesz tzw. pozytywną historię kredytową. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ musisz myśleć przyszłościowo.
Gdy składasz wniosek do banku o jakikolwiek dłużny produkt finansowy, jesteś sprawdzany w BIK, a na Twoją zdolność wpływa wysokość punktacji. Kredyt konsolidacyjny jest więc sposobem na to, aby nie dopuścić do pogorszenia się historii kredytowej. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać kolejne środki.
Dodaj komentarz